رنگین کمان چیست و چگونه به وجود می آید؟

رنگین کمان

رنگین کمان که به نام های «قوس قزح»، «کمان رنگین» و «قزح آزفنداک» یاد میشود عبارت از کمان رنگی است که هنگام بارش باران در آسمان ظاهر میگردد، و دارای زیبایی و جذابیت خاصی است. معمولا رنگین کمان های کامل متشکل از کمان اصلی و فرعی (ثانویه) است. کمان اصلی درخشان‌تر، زیباتر و پر رنگ تر از کمان دومی (ثانویه) است. ترتیب قرارگیری رنگین کمان اصلی از بالا به صورت زیر است:
قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش؛ جالب اینجاست که ترتیب قرارگیری رنگین کمان ثانویه برعکس رنگین کمان اصلیست. یعنی به این صورت است: بنفش، نیلی، آبی، سبز، زرد، نارنجی و قرمز.
ترتیب قرار گرفتن رنگ‌ها در کمان ثانویه عکس کمان اصلی است؛ یعنی بنفش بالاترین و قرمز پایین‌ترین رنگ است. کمان ثانویه بالای کمان اصلی شکل می‌گیرد. در واقع این کمان در اثر شکسته شدن مجدّد پرتوهای نور به وجود می‌آید.

رنگین کمان چگونه بوجود می آید؟

نور ویژگی های جالبی دارد. از جمله این که «نور سفید» از هفت رنگ تشکیل یافته است. این هفت رنگ عبارتند از: قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش.
اسحاق نیوتن دانشمندی که جاذبه‌ی زمین را کشف کرد، با آزمایش نشان داد، که نور از هفت رنگ تشکیل شده است. او یک منشور شیشه ای در سر راه باریکه‌ای از نور سفید قرار داد، و طیف رنگی حاصل را که شامل این هفت رنگ بود، کنار هم مشاهده کرد. در آزمایش بعدی، او منشور دیگری در مسیر همین هفت رنگ قرار داد. عجیب این که آنها در داخل منشور دوم با هم مخلوط شدند، و پس از خروج دوباره نور سفیدی را تشکیل دادند.

ما میتوانیم این پدیده‌ی فیزیکی تجزیه نور را به صورت رنگین کمانی زیبا در آسمان مشاهده کنیم. نور آفتاب روی ملیون‌ها قطره کوچک آب معلق در هوا میتابد، و این قطرات نظیر همان منشور نور را میشکنند، و به هفت رنگ تبدیل میکنند. به همین دلیل معمولا رنگین کمان بعد از بارندگی به وجود میآید. شما وقتی میتوانید رنگین کمان را ببینید، که خورشید از پشت سر شما به فضای بارانی بیفتد. شرط دیگرش این است که خورشید و چشم‌های شما، و مرکز کمان‌های قوس قزح همه باید در یک امتداد قرار گیرند. بنابراین هنگامی که خورشید وسط آسمان (حوالی ظهر) قرار دارد، شما به دیدن رنگین کمان موفق نخواهید شد، پس رنگین کمان فقط در صبح و عصر روزهای بارانی تشکیل میشود.

1 پاسخ به رنگین کمان چیست و چگونه به وجود می آید؟

  1. زهرا می‌گوید:

    عالی بود