توماس ادیسون

زندگی نامه توماس ادیسون

توماس ادیسون در ۱۱ فوریه سال ۱۸۴۷ میلادی در شهر میلان استان اوهایوی آمریکا متولد شد؛ نام والدینش ساموئل اوژن ادیسون و نانسی ماتئوس الیوت بود. او در شش سالگی با فروش روزنامه هزینه ی زندگی را بدست می آورد. بعدها خود به تنهایی شروع به نگارش، چاپ و توزیع روزنامه نمود. در این سال ها ادیسون دست به آزمایش های فیزیک و شیمی مختلف زد.

این استعداد فنی که در اوایل کودکی شروع شده بود، با کار در اداره ی تلگراف راه آهن تقویت شد. در این اداره که وی عهده دار دستگاه تلگراف بود، توماس ادیسون موفق شد که اصلاحات زیادی در زمینه تلگراف به وجود آورد. وی در مورد انتقال تلگراف از یک سیم به سیم دیگر دستگاه مجهزی ساخت که مورد توجه متخصصان قرار گرفت. او پس از مدتی کار در «استراتسفورد» آمریکا و «اونتاریو» ی کانادا ریاست دائره ای را در پست شهر بوستون در سن ۲۱ سالگی به دست آورد.

توماس ادیسوننخستین اختراع به ثبت رسیده ی وی دستگاه اخذ رأی الکتریکی در پارلمان بود. بدین معنی که هر نماینده ی مجلس با فشار دادن دکمه ای قادر بود رأی خود را به طول اتوماتیک اعلام دارد. با آنکه این اختراع در برابر نمایندگان مجلس مورد توجه قرار نگرفت، دست از ابتکار خود برنداشته، و اکتشافات خود را دنبال کرد.

وی توانست در مدت کوتاهی ۱۰۰۰ اختراع جالب به ثبت برساند. با این اختراعات متعدد ادیسون پول هنگفتی به دست آورد که با خرج کردن آن آزمایش های خود را انجام میداد.

وی در صنعت تلگراف اکتشافات متعددی نمود. حتی در بی سیم اصلاحاتی کرد، که اختراع وی ۴۰ هزار دلار خریداری شد. او با این پول توانست کار آزاد را جهت ادامه ی اکتشافات خود انتخاب نماید.
ادیسون در سال ۱۸۸۲ لامپ برق و دستگاه مولد برق را بوجود آورد. باید دانست که کلید برق و کنتور برق و سرپیچ لامپ از اختراعات وی میباشد. اولین دستگاه فیلم سازی در سال ۱۸۸۹ اختراع کرد. در سال ۱۸۸۵ لامپ الکترونی (که الکترون ها از سیم پیچ لامپ به آند منتقل میشوند) توسط ادیسون ساخته شد. این اولین قدم برای ساختمان و تکمیل لامپ های رادیو بود.

در سال ۱۹۰۵ باتری ادیسون به کار افتاد. در این باتری کاتد از پودر آهن و آند از هیدرو کسیدنیکل است. الکترولیت باتری محلول ۲۰ درصد ماده ی قلیایی کالیم و قدری لیتیوم بود. بعدها ادیسون به جای آهن کادمیم به کاربرد تا قدرت و ضریب بهره ی باتری را تقویت نماید.

بیشتر سعی ادیسون سعی صرف تکمیل گرامافون میشد. وی در ابتدای جنگ بین اللملی اول «فنل» جهت صفحات گرامافون خود به کار میبرد. در آن موقع فنل از آلمان خریداری میشد که با شروع جنگ و ورود آن نیز قطع گردید. ادیسون اولین کارخانه ی تهیه مصنوعی فنل را به وجود آورد، تا دیگر از ورود فنل آلمانی بی نیاز شود.

در سال ۱۹۱۵ ادیسون به ریاست «سازمان مشورتی نیروی دریایی آمریکا» منصوب گردید. در این سال ها اکتشافات مهم نظامی وی جهت نیروی دریایی مفید واقع شد.

توپ زیر دریایی و روغن ضد دید زیر دریایی از اکتشافات ادیسون است. ادیسون در باره ی فیلم ناطق و ماشین ضبط صوت نیز زحمت فراوانی کشید. در ۱۸۱۷ اختراع او که فونوگراف بود، به ثبت رسید. در این سال علاوه بر فونوگراف، دستگاه تلفن مجهز به میکروفن زغالی، لامپ روشنایی الکتریکی، ژنراتور برق نیز به وجود آمد. در یک پارک بزرگ در ۴۰ کیلومتری نیویورک، خط آهن برقی به طول ۴ کیلومتر مورد آزمایش ادیسون قرار گرفت. مولد برق و تقسیم انرژی برق نیز در این سال ها مورد نظر کاشف عظیم ادیسون بود.

اختراعات ادیسون از حد و شماره فزون است. او به حدی ذوق اختراع و ابتکار داشت که حتی از فشاری که دوستان و تازه واردان به در ورودی منزلش میدادند استفاده میکرد. بدین معنی که فشار باعث میشد تلمبه هایی که به کار افتد و مقداری آب وارد منبع خانه وی کار در طبقه ی بالا قرار داشت. بدین طریق هر تازه واردی بدون اطلاع مقداری آب وارد منبع خانه ی او میساخت. شمار اختراعات ادیسون احتمالا از یک هزار متجاوز است. از لوازم آسایش تعداد زیادی از آنها یا به دست ادیسون ساخته شده، و یا ادیسون پایه گذار آن بوده است.

ادیسون میگفت: «کسی که فکرش به را به کار نمی اندازد، از زندگی لذت نمیبرد، او نه تنها از زندگی لذت نمیبرد، بلکه نمیتواند خودش را نیز در جامعه به مقامی برساند، تمام موفقیت ها، همه ی فتح ها زاده ی تفکر است».

او ۶ فرزند به نام های ماریون استل، توماس آلوا، ویلیام لزلی، مادلین، چارلز و تئودور میلر ادیسون و دو همسر به نامهای ماری استیل‌ول و مینا ادیسون داشت. سر انجام توماس ادیسون در روز ۱۸ اکتبر ۱۹۳۱ در سن ۸۴ سالگی در «وست اورانژ» از دنیا رفت.

دیدگاه‌ها بسته هستند.